Σαρωτική η ΑΕΚ, 118-73 τον Απόλλωνα

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την εντός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα, με 118-73 στον αγώνα της την 2ης φάση της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λάρνακας ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με την Ανόρθωση

Η ΑΕΚ μπήκε μπροστά στο σκορ και πήρε προβάδισμα 7-0 στο 2’, με τον Απόλλωνα να μειώνει σε 7-2 στο επόμενο λεπτό. Με το τρίποντο του Hollingsworth στο 4’ η διαφορά ανέβηκε στο +9 (15-4), και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 32-13. Η ομάδα του Κιτίου συνέχισε να παίζει επιθετικά και με το τρίποντο του Σιζόπουλου στο 16’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 49-25. Με εύστοχες βολές του Ηλιάδη στο 17’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 49-27 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 58-33.

Οι «κιτρινοπράσινοι» διατηρούσαν το προβάδισμά τους. Με τον Παντελή να ευστοχεί σε 2 τρίποντα στο 25’, έκανε το 67-45. Η ομάδα της Λεμεσού μείωσε με 3 εύστοχες βολές στο 27’ για το 74-48, προσπαθώντας να μειώσουν τη διαφορά. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τα περισσότερα καλάθια, πετυχαίνοντας 35 πόντους, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει 19. Η ΑΕΚ έλεγχαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με 118-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-13, 58-33, 83-54, 118-73

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 12 (3), Adway 18, Σιμιτζής 13 (3), Παντελή 9 (3), Μαντοβάνης 5, Bishop 4, Πενταρής 9 (3), Σιζόπουλος 9 (3), Στυλιανού 7 (1), Λοϊζίδης 8, Bejjani 9 (1), Τσουλούπας 15 (2)

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Ηλιάδης 21 (2), Κωνσταντίνου, Παντουρής 12 (2), Κωνσταντίνου 21 (5), Γρίβας 16

Τελευταία Ενημέρωση: 02 Απριλίου 2024 - 09:30

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.