ΟΠΑΠ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ: 11η νίκη της ΑΕΛ, πέρασε με 73-64 από την Πάφο

Η ΑΕΛ νίκησε με 73-64 τον ΑΠΟΠ στην αίθουσα "Άκης Κλεάνθους", στο εξ' αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Μπάσκετ λιγκ.

Με την 11η της νίκη, μείωσε έτσι στον ένα βαθμό τη διαφορά από την τέταρτη θέση όπου βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ, με 29 βαθμούς. Η ομάδα της Κάλιας Παπαδοπούλου, διατηρούσε το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο στο 44-28.

Η νικήτρια είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 44-28 και είχε για κορυφαίο τον Flowers (15 πόντοι, 6/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)

Δυνατό μπάσιμο έκανε στο παιχνίδι η ΑΕΛ, η οποία αρχικά είχε προηγηθεί με 11-2, δυσκολεύοντας από νωρίς τις προσπάθειες του ΑΠΟΠ, που αναγκαστικά έψαξε τρόπο αντίδρασης, για να μην του ξεφύγει η αντίπαλος του.

Ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, με δυνατή άμυνα και με λύσεις στην επίθεση, άνοιξαν τη διαφορά και στο +14, όταν προηγήθηκαν με 23-9, ενώ στο τέλος της 1ης περιόδου, το σκορ έγινε 23-11, για την ΑΕΛ.

Ο ΑΠΟΠ ξεκίνησε καλύτερα στη 2η περίοδο και χάριν κυρίως στο σκοράρισμα του Rogers, έριξε τη διαφορά στο -4, όταν μείωσε σε 28-24, κάτι που έγινε στο 13`.

Όμως από το σημείο εκείνο και ως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ΑΕΛ κυριάρχησε και στις δυο πλευρές του γηπέδου και με τους Shepherd, Μάρκου να δίνουν σκορ στην ομάδα τους, η ΑΕΛ δημιούργησε ένα σερί 16-4, για να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 44-28.

Με 7-0 σερί για τον ΑΠΟΠ ξεκίνησε η 3η περίοδος και έτσι, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 44-35. O ΑΠΟΠ ήταν αρκετά δυνατός στην άμυνα, περιορίζοντας σε αισθητό βαθμό το σκοράρισμα της αντιπάλου του.

Όμως στη συνέχεια η ΑΕΛ βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση, άνοιξε τη διαφορά στο +14, όταν προηγήθηκε με 54-40, στο 27`. Λίγο μετά, η ΑΕΛ αύξησε το προβάδισμα της στο +17 (57-40) ενώ με το πέσιμο της αυλαίας για την 3η περίοδο, το σκορ πήγε στο 61-46, για την ομάδα της Λεμεσού.

Παρά το σε βάρος του -15, ο ΑΠΟΠ εξακολούθησε να παλεύει, αν και λίγο πριν το 34`, η τιμή της διαφοράς, ήταν και πάλι στο ίδιο σημείο (-15).

Όμως λίγο μετά το 36`, η ομάδα της Πάφου, έριξε τη διαφορά στο -8, όταν μείωσε σε 68-60 και πλέον το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον, ενόψει της τελικής του ευθείας.

Περαιτέρω μείωση για τον ΑΠΟΠ, στο -4 (68-64), αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με 5-0 σερί, εξ` αιτίας του οποίου προέκυψε και το τελικό σκορ που ήταν 73-64 για την ΑΕΛ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 28-44, 46-61, 64-73.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 21 (3), Perry 6 (1), Rogers 21, Σταύρου 2, Δημητρίου 3 (1), Coleman 6 (2), Πορφυρίδης 3 (1), Αηδονίδης 2, Σάββα.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Mc Clure 13, Shepherd 18 (1), Μονιάτης, Makuoi 8, Γεωργίου 6, Μάρκου 10 (2), Μύθιλλος 3 (1), Αρμακόλας, Flowers 15 (1).

Τελευταία Ενημέρωση: 29 Φεβρουαρίου 2024 - 08:45

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.