Πράσινο το ντέρμπι, νίκησε την Ανόρθωση η Αναγέννηση

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Την Παρασκευή 25 Μαρτίου 2024 στο ‘ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ -ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ’ κέρδισε τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ και πήρε προβάδισμα σε όλους τους τομείς.

Στο δεύτερο αγώνα της ημέρας, στο Γήπεδο Δερύνειας η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ επικράτησε της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ με 3-1 σετ και πέτυχε την πρώτη νίκη στη σεζόν.

‘ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ’: ΟΜΟΝΟΙΑ - Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-1 (25-23, 25-20, 25-27, 25-12)

Το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών βάφτηκε ‘πράσινο’. Η ΟΜΟΝΟΙΑ σε 99’ ενώπιον 116 θεατών επικράτησε στο ‘ ΤΑΣΣΟΣ - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ’ του Kuutio Ηomes ΠΑΦΙΑΚΟΥ με 3-1 σετ και πήρε προβάδισμα βαθμολογικό, ψυχολογικό, αλλά και ουσιαστικό ενόψει των πλέί-οφς αφού προηγείται με 1-0 νίκες.

O Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ δέχθηκε την πρώτη του ήττα σε ένα εκτός έδρας ντέρμπι. Ο Νικόλας Ελευθερίου αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο ‘ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ’ απέναντι στην ΟΜΟΝΟΙΑ.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ΟΜΟΝΟΙΑ να επικρατεί στο φινάλε 25-23, ενώ οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 22-22. Οι ‘πράσινοι’ προηγήθηκαν 1-0 σε 24’.

Στο δεύτερο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ προηγήθηκε 14-11 και εξασφάλισε το σετ σε 25’ με 25-20 ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ το οποίο κρίθηκε στους έξτρα πόντους με νικη του Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΥ με 25-27 σε 30’ και μείωσε σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτιο σετ η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν εντυπωσιακή προηγήθηκε μέχρι και 13 πόντους 09-22 για να επικρατήσει σε 20’ 25-12 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1..

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Αντωνιάδης, Antipkin, Dos Reis Pires, Αλεξίου, Lopes, Dvoranen -Λίμπερο: Πάπας - Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Rodriques, Στρουκάρεβιτς, Araja, Ελευθερίου, Προδρόμου ,  Yordanov - Λίμπερο:Στ. Σαββίδης - Αλλαγές: Wagner, Παναγιωτίδης, Α. Σαββίδης, Παναγιωτίδης, Σωκράτους.

Διαιτητές:Χρ. Μαίφόσιης - Δ. Κουκούνης.

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-1 (25-19, 17-25, 25-20, 31-29)

Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ πέτυχε σπουδαία νίκη στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στο Γήπεδο ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ επικράτησε στην παρουσία 160 φιλάθλων με 3-1 της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ σε 113’. Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ πέτυχε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μετά τους αγώνες της Παρασκευής βρίσκεται στην κορυφή, ενώ πήρε προβάδισμα ενόψει πλεί-οφς από την ομάδα της Αμμοχώστου.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ δέχθηκε δεύτερη ήττα και είναι σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τους ‘πράσινους’ ενόψει πλέί -οφς.

Στο πρώτο σετ η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ προηγήθηκε 21-18 και επικράτησε 25-19 σε 22’ ανοίγοντας το σκορ. Η ‘Μεγάλη Κυρία’ κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο σετ 1-1 αφού κέρδισε 17-25, σε 27’ ενώ είχε σταθερά το προβάδισμα (14-19).

Στο τρίτο σετ οι πετοσφαιριστές του A.Sinhayeuski κέρδισαν 25-20 σε 25’ και προηγήθηκαν 2-1. Στο τέταρτο σετ που κράτησε 39’ έγινε μεγάλη μάχη με την ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ να ξεφεύγει 16-12. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ μείωσε στο -1  και όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την ομάδα της Δερύνειας να  επικρατεί 31-29 και να κερδίζει με 3-1 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Α. SINHAYEUSKI): Sabynich, Καραγιάννης, Domingues, Yunitski, Σιαπάνης, Als Anders Bay - Λίμπερο 1: Παπαϊωάννου, Λίμπερο 2: Πέτρου - Αλλαγές: Θεοφάνους, Μπέης.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (K. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Willer, Κυπριανού, Hancharuk, Maciel, Χριστοφόρου, Lapera - Λίμπερο 1: Χαραλαμπίδης - Αλλαγές: Γ. Κοντός, Ι. Κοντός, Παστελλάς.

Η 2η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα 28 Οκτωβρίου με τον αγώνα ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ - ΑΠΟΕΛ στις 20;00 στο ‘ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ’. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις τη 2η αγωνιστική.

Τελευταία Ενημέρωση: 26 Οκτωβρίου 2024 - 08:12

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.