Πρωταθλητής Κύπρου ο Κεραυνός

Πρωταθλητής της ΟΠΑΠ Basket League στέφθηκε ο Κεραυνός, κάνοντας το 3-2 στις νίκες με 84-77 επί της Πετρολίνα ΑΕΚ. Ο τίτλος κρίθηκε στον 5ο τελικό, με κορυφαίο καλαθοσφαιριστή τον Shavar Lewis Raynolds Jr που πέτυχε 25 πόντους, 5 ριμ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τρίποντο του Σιμιτζή στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, με τον Κεραυνό να μειώνει στο ίδιο λεπτό και να γυρίζει το σκορ σε 4-3 στο επόμενο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων στο 6’ με 14-8 και να κρατούν τη διαφορά μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (17-23).

Με εύστοχες βολές ο Chandler ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (27-17) στο 12’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 14’ σε 32-23 με τις βολές του Bishop. Με τρίποντό του ο Σιζόπουλος μείωσε σε 39-31, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39-43.

Η τρίτη περίοδος είχε λιγότερα καλάθια και από τις δύο ομάδες. Ο Κεραυνός πρόσεχε την άμυνα του, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε να γίνει πιο επιθετική ώστε να ανατρέψει το σκορ. Οι βολές του Chandler στο 28’ έφεραν την ομάδα του Στροβόλου στο +15 (59-44), ενώ στο ίδιο λεπτό ο Hollingsworth με τρίποντο μείωσε σε 59-47. Στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβασαν ρυθμούς, και με 7 σερί πόντους μείωσαν τη διαφορά στο -6 (60-54).

Με τρίποντο του Φ. Τίγκα ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, και το τρίποντο του Στυλιανού στο επόμενο λεπτό έδωσε ξανά το προβάδισμα των 10 πόντων στον Κεραυνό. Η ομάδα της Λάρνακας προσπαθούσε να είναι πιο επιθετική, με τον Κεραυνό όμως να ελέγχει καλύτερα το παιχνίδι. Η ομάδα του Στροβόλου διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, όπου στέφθηκε πρωταθλήτρια ομάδα Κύπρου με 84-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 39-43, 54-60, 77-84

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστοφορος Λειβαδιώτης): Bishop 25 (1), Hollingsworth 26 (1), Σιμιτζής 7 (2), Patton 10, Παντελή 1, Σιζόπουλος 5 (1), Μαντοβάνης

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 3 (1), Τίγκας 5 (1), Crockett 16 (1), Raynolds 25 (3), Taylor 19, Chandler 6, Πασιαλής 3, Στυλιανού 7 (2)

Τελευταία Ενημέρωση: 30 Μαΐου 2024 - 22:41

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.