Στον +12 η Ολυμπιάδα

ΗRobo Markets ΑΕΛ κέρδισε το Λεμεσιανό ντέρμπι με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ – Νίκη της LEMESOS VOLLEYBALL επί ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ με 3-1

H ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε και άλλο στη βαθμολογία μετά τη λήξη της Α Φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ομάδα της Νεάπολης πήρε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα, αλλά μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής ξέφυγε στο +12 από ΑΠΟΛΛΩΝ, Robo Markets ΑΕΛ και LEMESOS VOLLEYBALL που βρίσκονται στη 2η, 3η Κι 4η θέση αντίστοιχα με 27 βαθμούς.

Στο Λεμεσιανό ντέρμπι η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε 3-1 τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Η LEMESOS VOLLEYBALL νίκησε 3-1 τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου. Εξάλλου, η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε στο «ΚΙΤΙΟΝ» 3-2 της ΑΕΚ και βρίσκεται στη 5η θέση ενόψει της Β’Φάσης.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1 (25-23, 19-25, 25-23, 25-23)

«Γαλαζοκίτρινο» βάφτηκε το Λεμεσιανό ντέρμπι Robo Markets ΑΕΛ – ΑΠΟΛΛΩΝ στην Αίθουσα «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ». Η ομάδα του M. Payan κέρδισε 3-1 σε 1’49 ενώπιον 140 θεατών με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν με 27 βαθμούς με το τέλος της Α’ Φάσης.

Η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε το πρώτο σετ 25-23 σε 22’ και προηγήθηκε 1-0. Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά 19-20 υπέρ του ΑΠΟΛΛΩΝΑ που με σερί 00-05 εξασφάλισε το σετ 25-19 σε 22’ και ισοφάρισε 1-1.

Το ισχνό προβάδισμα δυο πόντων είχε η Robo Markets ΑΕΛ (22-20) και ανέκτησε το προβάδισμα 2-1 κερδίζοντας 25-23 σε 25’. Στο τέταρτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 20-19, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ γύρισε το σετ κερδίζοντας 25-23 σε 28’ και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (M. PAYAN): Σπύρου, Tai, Zvereva, Simonia, Cvijovic, Πεχλιβάνη – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Θεοφίλου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Κωνσταντοπούλου, Λάμπρου, Milanova, Kyrychenco, Chkataratasvili, Χριστοφόρου – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Aλλαγές: Iορδάνους, Παπαστυλιανού.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Χρ. Μητροφάνους

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ –LEMESOS VOLLEYBALL 1-3 (21-25, 25-19, 16-25, 18-25)

Τη νίκη με 1-3 που επισφράγισε τη μεγαλύτερη επιτυχία της LEMESOS VOLLEYBALL, να τερματίσει στην 4η θέση με τη λήξη της Α Φάσης και να μπει στον ΄Όμιλο Τίτλου πέτυχαν οι «ροζ». Η ομάδα του Α.Λιοτατή κέρδισε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 3-1 σε 1’42 και ισοβαθμεί με τη λήξη της 14ης αγωνιστικής μαζί με ΑΠΟΛΛΩΝ και Robo Markets ΑΕΛ στους 27 βαθμούς. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ τερμάτισε την Α Φάση στην 7η θέση. Τον αγώνα είδαν 90 θεατές.

Η LEMESOS VOLLEYBALL προηγήθηκε στο πρώτο σετ 22-20 και επικράτησε με μικρό σερί 25-21 σε 23’ κερδίζοντας το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κατάφερε να κερδίσει 25-19 σε 23’ και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Η ομάδα του Α. Λιοτατή ξέφυγε 10-16 και έκλεισε το σετ με 25-16 σε 23’ ανακτώντας το προβάδισμα στα σετ. Η LEMESOS VOLLEYBALL προηγήθηκε 17-13 στο τέταρτο σετ και το κέρδισε με 25-18 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Napalkova, Stekovic, Σιαλή, Reich, Χατζηκωνστάντα, Κυπριανού – Λίμπερο 1: Xίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Xρίστου, Σιαπάνη, Θεοδούλου.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Εrtz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή – Αλλαγές: Μάρκαρη, Παναγιώτου.

Διαιτητές: M. Aντώρκας – Ι. Σοφοκλέους.

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 2-3 (22-25, 25-23, 25-23, 14-25, 14-16)

Μετά από ένα αγώνα με ανατροπές η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε στο «ΚΙΤΙΟΝ» την ΑΕΚ με 3-2 σε 2’24 και με τη λήξη της Α Φάσης βρίσκεται στην 5η θέση με 18 βαθμούς. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την Α Φάση στην 6η θέση με 16 βαθμούς. Τον αγώνα είδαν 100 θεατές.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε το πρώτο σετ 25-22 σε 25’ αφού προηγήθηκε 21-17 και άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 25-23 (προηγήθηκε 22-19) σε 30’. Στο τρίτο σετ η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε 25-23 σε 29’ και προηγήθηκε. Η ομάδα της Λάρνακας ξεκίνησε εντυπωσιακά (11-05, 13-07). Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ μείωσε αλλά το σετ κατέληξε στις «κιτρινοπράσινες».

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ισοφάρισε 2-2 αφού στο τέταρτο σετ ξέφυγε με 10 πόντους (22-12) για να κερδίσει 25-14 σε 27’.

Στο πέμπτο σετ έγινε «μάχη» με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να κερδίζει στους έξτρα πόντους 16-14 σε 21’ εξασφαλίζοντας τους δυο βαθμούς της νίκης με 3-2.

ΑΕΚ (ΕΜΜ. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Samancova, Α. Χαραλάμπους, Βλάχου – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Xρίστου – Αλλαγές: Tσουτσούκη, Ισιδώρου, Κουκουμά.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Χειμωνίδου, Flores, Ardila, Young, Στ. Ιωάννου, Legros – Λίμπερο 1:Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού – Αλλαγές: Tζακίδου.

Διαιτητές: A. Kωνσταντινίδης – Σ. Καρκίδης

H βαθμολογία μετά τη συμπλήρωση της 14ης αγωνιστικής και τη λήξη της Α Φάσης διαμορφώθηκε ως εξής:

Τελευταία Ενημέρωση: 07 Φεβρουαρίου 2024 - 09:10

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.