Η Ομόνοια ολοκλήρωσε την πρώτη φάση αήττητη

Mε νίκες της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, του Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΥ και της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική και η κανονική διάρκεια του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Η Ομόνοια που τερμάτισε στην 1η θέση και έχει το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι –οφς κέρδισε στο «Λευκόθεο» τον ΑΠΟΕΛ 3-0. Ο Kuutio Homes Παφιακός κέρδισε μετά από συναρπαστικό αγώνα τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2  σετ στο «Σπύρος Κυπριανού». Η Ανόρθωση επικράτησε με 3-0 στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» την Ένωση Αναγέννηση Δερύνειας. Ρεπό είχε την 14η αγωνιστική η ΑΕ Καραβά.

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (20-25, 21-25, 23-25)

Με νίκη στο «αιώνιο» ντέρμπι με 0-3 επί του ΑΠΟΕΛ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» ολοκλήρωσε η ΟΜΟΝΟΙΑ την κανονική διάρκεια του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ΟΜΟΝΟΙΑ τερμάτισε στην 1η θέση με 32 βαθμούς και έχει το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέί-οφς. Ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην 7η θέση και θα αγωνιστεί στις θέσεις 5-7.

Η ομάδα του Σ.Σάββα κέρδισε στο πρώτο σετ 20-25 σε 22’ και προηγήθηκε 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ προηγήθηκε 06-12, αλλά ο ΑΠΟΕΛ με ντεμαράζ μείωσε στο -4 16-20. Οι «πράσινοι» όμως επικράτησαν 21-25 σε 25’ και ξέφυγε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό με την ΟΜΟΝΟΙΑ να προηγείται με δυο πόντους 19-21, 20-22 και να κερδίζει 23-25 σε 23’ κερδίζοντας 0-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Μ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Delgado, Βιττή, Zubkov, Gorbatov, Φ. Χρυσοστόμου, Akande – Λίμπερο: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Φαούτας,Καλλής.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Μαυρομμάτης, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvoranen, Perreira – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Aλλαγές: Παπαδημητρίου, Λοίζου, Χατζηφιλίππου,

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Χρ. Μαίφόσιης.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»:NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 2-3 (22-25, 18-25, 25-18, 25-12, 10-15)

Πολύ μεγάλο παιχνίδι επιφύλασσε το φινάλε της κανονικής διάρκειας του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε για την 14η αγωνιστική στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 2-3 σετ και τερμάτισε στη 2η θέση. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την Α Φάση στην 4η θέση.

Στον αγώνα που είδαν 50 θεατές ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 0-2 σετ. Στο πρώτο σετ η ομάδα του J. Cannestraci εξασφάλισε διαφορά 3 πόντων 20-23 και επικράτησε 22-25 σε 47’ ανοίγοντας το σκορ. Στο δεύτερο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 12-17 και 17-22 για να κερδίσει 18-25 σε 27’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ μείωσε σε 1-2 κερδίζοντας με 25-18 σε 25΄ αφού προηγουμένως βρέθηκε μπροστά με 22-16. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 2-2 κερδίζοντας με 25-12 σε 26 το τέταρτο σετ, αφού εξασφάλισε μεγάλες διαφορές (20-09).

Στο πέμπτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε 10-15 αφού προηγήθηκε 09-13 σε 16’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K.ΑΔΑΜΟΥ):  Nικολάου,Corzo, Ibazeta, Παφίτης, Bolli, Σαββίδης – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Durunda – Αλλαγές: Ανδρέου, Αχιλλέως, Χρίστου, Gryban.

Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J.CANNESTRACI): Προδρόμου, Krikun,  Αυγ. Σαββίδης, Mosquera, Dolgopolov, Tavares – Λίμπερο 1: Aντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Σωκράτους, Σκορδής, Α. Σαββίδης.

Διαιτητές: Ι. Μιτσής – Μ. Αντώρκας

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 3-0 (25-20, 25-20, 25-15)

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε με 3-0 την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. με 3-0 στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στην 14η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» σε 1’21. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ τερμάτισε στην 3η θέση και η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. στην 5η.

Στο πρώτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 22-19 και επικράτησε 25-20 σε 27’ γράφοντας το 1-0 σετ. Η «Μεγάλη Κυρία» βρέθηκε στο +3 και στο δεύτερο σετ 18-21 κερδίζοντας με 25-20 σε 26’ αυξάνοντας το δείκτη του σκορ σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ βρέθηκε στο +10 22-12 για να κερδίσει 25-15 σε 22’ γράφοντας το τελικό 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Αmbouila, Sinhayeuski, Χριστοφόρου, Krisko, Leontyev, Hobern – Λίμπερο 1: I. Kοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους – Αλλαγές: I.Κοντός, Κυπριανού,Παστελλάς, Βατυλιώτης.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Δ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ): Καραγιάννης, Καρκίδης, Vanags, Αντωνιάδης, Klochko, Iliev – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαίωάννου – Aλλαγές: Σιαπάνης, Πέτρου,Κουμής, Turumkin.

Τελευταία Ενημέρωση: 03 Φεβρουαρίου 2024 - 08:41

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.