Στους τελικούς η Ομόνοια-Νίκη για την Ανόρθωση

Η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι από την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 1-3 στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και με τη νίκή τους συμπλήρωσαν τις απαιτούμενες τέσσερις νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ θα αγωνιστεί σε μονό αγώνα κατάταξης για την 3η -4η θέση εκτός έδρας.

Παράταση στην αγωνία έχουμε στο άλλο ζευγάρι αφού η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε 3-2 με ολική ανατροπή τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ και μείωσε σε 1-3 τις νίκες.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (25-21, 19-25, 21-25, 17-25)

Η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Οι περσινοί πρωταθλητές κέρδισαν στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 με ανατροπή σε 1’56 συμπλήρωσαν 4 νίκες και αναμένουν αντίπαλο από το ζευγάρι Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ θα αρκεστεί στη διεκδίκηση της 3ης θέσης.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 1-0 αφού δημιούργησε διαφορά στα τελικά στάδια και κέρδισε 25-21 σε 25’. Η ΟΜΟΝΟΙΑ αντέδρασε και στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 10-16. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ μείωσε στο-3 17-20, αλλά η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε 19-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν 21-25 το τρίτο σετ σε 27’ και προηγήθηκαν 1-2. Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο τέταρτο σετ έλεγξε τον αγώνα προηγήθηκε με 7 πόντους 15-21 και πήρε το σετ με 17-25 σε 28’ κερδίζοντας τον αγώνα 1-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Ibazeta, Παφίτης, Bolli, Σαββίδης, Νικολάου, Corzo – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Duruda – Αλλαγές: Αχιλλέως, Ανδρέου, Gryban, Lebedev.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Perreira, Antpkin, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvoranen – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Αλλαγές:

Διαιτητές: Ι. Μιτσής – Ν. Αντωνίου

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (23-25, 20-25, 25-21, 25-19, 15-12)

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ έμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε την ολική ανατροπή και ενώ έχανε 0-2 κέρδισε 3-2 τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στην παρουσία 55 θεατών και μείωσε 1-3 τις νίκες. Η σειρά θα μεταφερθεί στην Πάφο όπου ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ θα θελήσει να πετύχει την 4η νίκη που θα τον οδηγήσει στους Τελικούς. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ θα επιδιώξει τη νίκη για να μειώσει και άλλο σε 2-3 τις νίκες.

Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 0-2. Στο πρώτο σετ επικράτησε 23-25 σε 27’ ενώ έχανε 23-21. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Πάφου κέρδισε 20-25 σε 26’ και αύξησε το υπέρ του σκορ.

Τίποτε όμως δεν κρίθηκε, αφού η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ έκανε φοβερή ανατροπή. Στο τρίτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 25-21 σε 26’ και μείωσε σε 1-2 σετ. Η ισοφάριση σε 2-2 ήλθε με την πάροδο 26’ αφού η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 18-12 και κέρδισε 25-19 σε 26’. Στο τέταρτο σετ έκανε ντεμπούτο με τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ ο νεαποκτηθείς Ελλαδίτης Γιώργος Τσουμάκας.

Η νίκη κρίθηκε στο τάί – μπρέικ με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να κερδίζει 15-12 σε 19’ κερδίζοντας τον αγώνα 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Π. ΚΟΝΤΟΣ): Χριστοφόρου, Krisko, Leontyev, Hobern, Ambouila, Sinhayeuski – Λίμπερο 1: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Κυπριανού.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI): Σκορδής, Προδρόμου, Krikun, Αυγ. Σαββίδης, Mosqouera, Do;gopolov – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Σωκράτους, Τσουμάκας.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Μ. Αντώρκας.

Η επιτροπή πρωταθλημάτων της ΚΟΠΕ έχει ορίσει τον τρίτο ημιτελικό αγώνα κατάταξης μεταξύ των ομάδων Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ να διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη 20.2.2024 και ώρα 20:00 στην αίθουσα Αφροδίτη. Ο Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγείται με 3-1 νίκες.

--Οριστικά σε αγώνα μπαράζ θα διεκδικήσει την παραμονή στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών 2024-2025 ο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» την Παρασκευή ηττήθηκαν από την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 0-3 στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» σε 1’12 και δεν προλαβαίνουν την 6η θέση και την παραμονή στους δυο αγώνες που έχουν ακόμα. Ο ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί σε αγώνα μπαράζ με την ομάδα που θα τερματίσει στη 2η θέση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας. Αντίθετα, η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ με τη νίκη της εξασφάλισε την 5η θέση και την παραμονή.

Στο πρώτο σετ η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. ξέφυγε 11-18 κερδίζοντας με 15-25 σε 19΄και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο σετ τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν με την ομάδα του Δ. Αποστόλου να προηγείται 15-22, τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει 20-23, αλλά την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. να επικρατεί 22-25 σε 24’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. πήρε διαφορές και στο τρίτο σετ (11-18, 16-23) και επικράτησε 17-25 σε 23’ επικρατώντας με 0-3 σετ.

Τελευταία Ενημέρωση: 17 Φεβρουαρίου 2024 - 07:15

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.