Κέρδισε και αύξησε τη διαφορά η Ολυμπιάδα

H OΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ήταν η κερδισμένη της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η προσφυγική ομάδα επικράτησε 1-3 της LEMESOS VOLLEYBALL στο Λύκειο Πολεμιδιών και σε συνδυασμό με την απώλεια βαθμού του ΑΠΟΛΛΩΝΑ που κέρδισε 3-2 την ΑΕΚ ξέφυγε 9 πόντους από τις Λεμεσιανές.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ 3-0 και ανέβηκε στην 5η θέση. Η Robo Markets ΑΕΛ πήρε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα και μετά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής βρέθηκε στην 3η θέση.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL –OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 1-3 (25-20, 29-25, 19-25, 23-25)

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ στο Λύκειο Πολεμιδιών στο πλαίσιο της 13ης αγΕωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ομάδα του P. Fongel ενισχυμένη με την Αlyssa Enneking επικράτησε σε 1’44 1-3 της LEMESOS VOLLEYBALL και αποσπάστηκε στο +9 από τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Η LEMESOS VOLLEYBALL μετά την ήττα της έμεινε στην 4η θέση. Τον αγώνα είδαν 120 θεατές.

Η LEMESOS VOLLEYBALL κέρδισε στο πρώτο σετ 25-20 και προηγήθηκε 1-0 σε 20’. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ξέφυγε μέχρι και 10 πόντους στο δεύτερο σετ 08-18 και ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας 19-25 σε 24’.

Το τρίτο σετ ήταν κλειστό (15-18 η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ), αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Νεάπολης ξέφυγε 23-19 και επικράτησε 19-25 σε 24’ γράφοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο αγώνας ήταν ντέρμπι (10-11, 16-18, 20-22) με τη LEMESOS VOLLEYBALL να μειώνει στο -1 23-24, αλλά την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. να επικρατεί 23-25 σε 27’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 1-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α.ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή – Aλλαγές: Σιακκίδου, Λάσπου, Κυριάκου, Παναγιώτου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ (P. FONGEL): Nogueras, Εnneking, Ριαλά, Hudima, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Λεωνίδου, Ζεμπύλα, Μανίταρου, Mudritskaya.

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Α. Ζορλής

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΚ 3-2 (25-14, 17-25, 25-22, 20-25, 15-05)

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να επικρατεί της ΑΕΚ με 3-2 σετ σε 2’02 αλλά με την απώλεια δυο πόντων έμεινε στο -9 από την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ. Η ΑΕΚ πήρε ένα βαθμό και βρίσκεται στην 6η θέση με 15 βαθμούς. Τον αγώνα είδαν 125 θεατές.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ 25-14 σε 22’ αφού έκτισε διαφορές (18-09). Η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε 1-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 17-25 σε 22’. Οι «κιτρινοπράσινες» βρέθηκαν μπροστά με 16-23.

Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ ξέφυγε στο +5 20-15 κερδίζοντας παρά την πίεση της ΑΕΚ 25-22 σε 27’ ανακτώντας το προβάδισμα 2-1.

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το τέταρτο σετ με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να προηγείται 11-05, αλλά την ΑΕΚ να ανατρέπει το σκορ και να προηγείται 15-16 και 18-20 επικρατώντας τελικά με 20-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο πέμπτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 06-01 και επικράτησε 15-05 σε 13’ και εξασφάλισε το δίποντο με τη νίκη 3-2 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):  Λάμπρου, Milanova, Kyrychenko, Chkatarasvilli, Da Silva, Ribeiro – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Κωνσταντοπούλου, Ιορδάνους.

ΑΕΚ (ΕΜΜ. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Bλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Ισιδώρου, Κουκουμά.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Ι. Σοφοκλέους

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-22, 26-24, 25-18)

Ανήμερα των 103 ετών ιδρύσεως της η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ με 3-0 σετ σε 1’25 στην προσωρινή της έδρα το «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο στην Αγλαντζιά. Με τους τρεις βαθμούς η «Μεγάλη Κυρία» ανέβηκε στην 5η θέση με 16 βαθμούς και η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ που ενισχύθηκε με την Αμερικανίδα διαγώνιο Elisabeth Reich  έμεινε στην 7η θέση με 14 πόντους.

Στο πρώτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε 25-22 σε 26’και προηγήθηκε 1-0. Στο δεύτερο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 18-19 για να επικρατήσει σε ένα ισορροπημένο σετ στους έξτρα πόντους 26-24 σε 26’.

Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε ένα σπουδαίο ντεμαράζ στο τρίτο σετ και επικράτησε 25-18 σε 25’ κερδίζοντας 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(P. MATALA): Ardila, Young, Ιωάννου, Legros, Χειμωνίδου, Flores- Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού – Aλλαγές:

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ, ΜΠΑΛΛΟΣ): Χατζηκωνστάντα, Ripnaya, Napalkova, Stekovic, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο 1: Γεωργίου, Λίμπερο 2: Χαραλάμπους. – Αλλαγές: Reich, Θεοδούλου.

Τελευταία Ενημέρωση: 31 Ιανουαρίου 2024 - 09:03

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.