Κυρίαρχη στο Καϊμακλί η ΠΑΕΕΚ

Με το διπλό έφυγε η ΠΑΕΕΚ από το Καϊμακλί, επικρατώντας με 82-77 επί του Αχιλλέα μετά από ανατροπή. MVP του παιχνιδιού ο Day με 34 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Ο Αχιλλέας πήρε προβάδισμα με 5-0 στο πρώτο λεπτό, με την ΠΑΕΕΚ να γυρίζει το σκορ σε 6-5 στο 3’. Το τρίποντο του Σμιθ στο ίδιο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με σκορ 27-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τον Αχιλλέα να ξεφύγει με μεγάλο προβάδισμα, με τις βολές του Day στο 15’ να μειώνουν σε 38-35. Το τρίποντο του Tention στο 19’ ανέβασε τη διαφορά στο +11 για την ομάδα του Καϊμακλίου (49-38) και το ημίχρονο έληξε στο 50-42.

Οι καλαθοσφαιριστές του Αρβανίτη διατηρούσαν και στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμά τους με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +12 στο 25’ (60-48). Στην τελυταία περίοδο η προσφυγική ομάδα μπήκε πιο δυνατά και μέχρι το 33’ δεν επέτρεψε στον Αχιλλέα να σκοράρει, μειώνοντας σε 68-63. Ήταν πιο επιθετική και στο 36’ έφερε τα πάνω κάτω, παίρνοντας προβάδισμα με 72-71. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37’ με τις βολές του Watson για το 74-74, όμως η ΠΑΕΕΚ απάντησε στο ίδιο λεπτό με εύστοχες βολές του Day και lay up του ίδιο παίκτη για το 78-74. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με 77-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 50-42, 68-57, 77-82

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Μιχάλης Αρβανίτης)

Watson 13, Xριστούδιας 4 (1), Smith 35 (3), Πηλακούτας 2, Tention 12 (2), Λουκά 4, Χ. Γεωργίου 3 (1), Κυριάκου, Ανθυμιάδης, Shabazz  4

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου)

Ikpe 12 (1), Day 34 (3), Sanders 19 (2), Aντρέου 14 (2), Ιερωνυμίδης 1, Παφίτης, Βασιλείου 2, Γαβριήλ

Τελευταία Ενημέρωση: 29 Ιανουαρίου 2024 - 07:42

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.