"Πράσινη" κυριαρχία και στην πρεμιέρα του 2024!

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κορυφής της 11ης αγωνιστικής του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» της Ανόρθωσης 3-0, πέτυχε το 2-0 στις νίκες και ξέφυγε στο +3 στη βαθμολογία. Ο Kuutio Homes Παφιακός επικράτησε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της ΑΕ Καραβά με 1-3 και ανέβηκε στη 2η θέση. Εξάλλου, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στη Δερύνεια την Ένωση Αναγέννησης Δερύνειας με 1-3 σετ, ισοφάρισε 1-1 τις νίκες και ξέφυγε στην 4η  θέση. Ο ΑΠΟΕΛ είχε ρεπό την πρώτη αγωνιστική του 2024.

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (25-22, 25-14, 25-16)

Ιδανικά άρχισε το 2024 η Ομόνοια. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής οι «πράσινοι» κέρδισαν την Ανόρθωση με 3-0 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και αύξησε τη βαθμολογική διαφορά στο +4. Παράλληλα, πέτυχε δεύτερη νίκη επί των «κυανολεύκων» ενόψει πλέί-οφς. Τον αγώνα που κράτησε 1’16’ παρακολούθησαν 195 θεατές. Με την Ανόρθωση έκαναν ντεμπούτο οι Νεόφυτος Κυπριανού και Camilo Αmbuila.

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 17-11 και παρά την πίεση της Ανόρθωσης κέρδισε 25-22 σε 25’ γράφοντας το 1-0 σετ.  Οι «πράσινοι» έπαιξαν πολύ καλά στο δεύτερο σετ, ξέφυγαν 22-13 και έκλεισαν το σετ 25-14 σε 21’ διαμορφώνοντας το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 14-08 και 19-10 για να πάρει το σετ με 25-16 σε 24’ και τη νίκη με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Perreira, Αntipkin, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvorranen – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Αλλαγές:

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Hobern, Ambuila, Leontyev, Χριστοφόρου, Krisko, Sinhayeuski – Λίμπερο: Ι. Κοντός – Αλλαγές: Κυπριανού, Βατυλιώτης, Παστελλάς.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Σ. Φλουρής

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (25-23, 18-25, 16-25, 16-25)

Με ανατροπή πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ για το 2024. Σε αγώνα για την 11η αγωνιστική η ομάδα του Jorge Cannestraci επικράτησε της ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 1-3 σετ σε 1’43. Με τη νίκη του ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ ανέβηκε στη 2η θέση.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν (20-20, 22-22),  αλλά την ΑΕΡ ΚΑΡΑΒΑ να επικρατεί 25-23 σε 25’ και να προηγείται 1-0 σετ.

Η ομάδα της Πάφου πήρε διαφορά στο δεύτερο σετ (17-23) και κέρδισε 18-25 σε 25’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ δημιούργησε νταμπλ – σκορ 06-12 και κέρδισε 16-25 σε 21’ ανατρέποντας τα δεδομένα.

Στο τέταρτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ είχε σταθερά το προβάδισμα (04-10, 14-21) για να κερδίσει 16-25 σε 23’ κερδίζοντας με 1-3 σετ.;

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D. BONIC): Barreto, Kαρακατσάνης, Αllen, Χρυσοστόμου, Rivas, Urquiola – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Φιλοκράτους, Χριστοφή, Καλαφάτης, Δημητρίου, Σοφοκλέους.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(J. CANNESTRACI): Τavares, Προδρόμου, Krikun, Σκορδής, Μοsquera, Dolgopolov -  Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Σωκράτους.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης, Χρ. Μητροφάνους.

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 (29-27, 21-25, 24-26, 21-25)

Νίκη τετράδας πέτυχε στη Δερύνεια η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ η οποία στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής κέρδισε την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ με 1-3 σετ σε 2’04. Με τη νίκη τους οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. σε 1-1 νίκες και ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς στην 4η θέση. Τον αγώνα παρακολούθησαν 90 θεατές.

Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. προηγήθηκε, κερδίζοντας το πρώτο σετ 29-27 σε 32’ ενώ προηγήθηκε 19-16. Στο δεύτερο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ επικράτησε 21-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Μετά από ένα ισοδύναμο και συναρπαστικό τρίτο σετ, η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κέρδισε με 24-26 σε 30’ και ανέτρεψε το σκορ 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Κ. Αδάμου προηγήθηκε 11-15 και πήρε το σετ με 21-25 σε 27’ γράφοντας το τελικό 1-3 σετ.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Δ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ): Iliev, Kαραγιάννης, Antonic, Vanags, Αντωνιάδης, Andreev – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαιωάννου – Αλλαγές: Kαρκίδης, Τurumkin.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ):  Nικολάου, Corzo, Ibazeta, Παφίτης, Bolli, Σαββίδης – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Αχιλλέως – Αλλαγές: Ανδρέου.

Τελευταία Ενημέρωση: 20 Ιανουαρίου 2024 - 08:40

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.