Βόλει - 10η: Ακάθεκτο το "τριφύλλι", ανατροπή της Ανόρθωσης επί του ΑΠΟΕΛ (βαθμολογία)

Από την 1η – 3η θέση οι ομάδες έχουν απόσταση 2 βαθμών.

Δραματικό αναμένεται το 53ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» με την επανέναρξή του στις 19 Ιανουαρίου 2024.

Με την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023, τρεις ομάδες ΟΜΟΝΟΙΑ, ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ και Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ έχουν διαφορά δυο βαθμών μεταξύ τους (ΟΜΟΝΟΙΑ 21, ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 20, Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 19).

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε μετά από ντέρμπι από τα παλιά την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-2 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κατέβαλε με ανατροπή τον ΑΠΟΕΛ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» 3-1 και ο Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 3-0. Την 10η αγωνιστική είχε ρεπό η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ.

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-2 (20-25, 25-22, 25-16, 23-25, 16-14)

Ντέρμπι από το πρόσφατο παρελθόν θύμισε ο αγώνας ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Μετά από 2’ και 04’ η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με 3-2 στην παρουσία 80 θεατών στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και ολοκλήρωσε το 2023 στην κορυφή, αήττητη με 21 βαθμούς. Η ΟΜΟΝΟΙΑ αγωνίστηκε χωρίς τον Νικόλα Ελευθερίου και με αλλαγές στη βασική της εξάδα.

Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ που έφθασε μια ανάσα από ένα σπουδαίο διπλό πήρε ένα χρυσό πόντο και βρίσκεται στο +3 από τον ΑΠΟΕΛ.

Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ αιφνιδίασε στο πρώτο σετ και επικράτησε 20-25 σε 24’ ανοίγοντας το σκορ . Η ΟΜΟΝΟΙΑ αντέδρασε και ισοφάρισε 1-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 25-22 σε 24’ αφού προηγήθηκε 21-18.

Στο τρίτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν πολύ καλύτερη και αφού εξασφάλισε μεγάλες διαφορές (21-12) επικράτησε 25-16 σε 21’ και ανέτρεψε το σκορ 2-1.

Σε ένα πολύ κλειστό τέταρτο σετ η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ κέρδισε 23-25 σε 25’ και ισοφάρισε 2-2 αφού προηγήθηκε 15-18 και 20-22.

Στο τάι – μπρέικ έγινε μεγάλο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 13-13 αλλά την ΟΜΟΝΟΙΑ να κερδίζει στους έξτρα πόντους 16-14  και να παίρνει τη νίκη 3-2 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Παπαδημητρίου, Μαυρομμάτης, Moalla, Αλεξίου, Perreira, Dvoranen – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Tουμπή – Αλλαγές: Λοίζου, Αntipkin.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D. BONIC): Kαλαφάτης, Καρακατσάνης, Allen. Γ. Χρυσοστόμου, Rivas, Urquiola – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Φιλοκράτους, Ανν. Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους.

Διαιτητές: Κ. Στεφανής – Χρ. Μητροφάνους.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΠΟΕΛ 3-1 (21-25, 25-14, 25-16, 25-13)

Με σημαντική νίκη που την φέρνει στο -1 από την κορυφή πέτυχε η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επί του ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στην παρουσία 51 θεατών. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ που κέρδισε με ανατροπή ολοκλήρωσε με επιτυχία το 2023. Ο ΑΠΟΕΛ που δέχθηκε την 9η σερί ήττα προηγήθηκε αλλά δεν άντεξε. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είδαν την απόσταση από την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ να αυξάνεται στο -3.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ 21-25 και να προηγηθεί 0-1 σε 24’. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ απάντησε αφού στο δεύτερο σετ εξασφάλισε διαφορά 11 πόντων 18-07 και κέρδισε 25-14 σε 21’ για την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 21-15 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-16 σε 24΄’ανατρέπονται το σκορ 2-1. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ξεκίνησε εντυπωσιακά το τέταρτο σετ (02-13) και ανέβαζε ολοένα τη διαφορά (22-11) για να κλείσει το σετ με 25-13 σε 22’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Bartunek, Leontyev, Α. Χριστοφόρου, Krisko, Sinhayeuski, Hobern – Λίμπερο 1: Ι. Κοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Βατυλιώτης, Ιωαν. Κοντός, Παστελλάς, Γ. Χριστοφόρου.

ΑΠΟΕΛ (M. XΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Akande, Delgado, Rodriques, Zubkov, Goebatov, Φ. Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Eλευθερίου, Βιττή.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης - Σ. Φλουρής

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 3-0 (25-23, 25-21, 25-20)

Ο Κυutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της  10ης αγωνιστικής του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» η ομάδα του J. Cannestracci επικράτησε με 3-0 της Ένωσης ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ σε 1’26’ και στην τελευταία αγωνιστική του 2023 βρίσκεται στο -2 από την κορυφή. Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ πάλεψε όλα τα σετ, αλλά έχασε και το φινάλε του 2023 την βρίσκει στην 5η θέση με 12 βαθμούς. Τον αγώνα που είχε ένταση παρακολούθησαν 250 θεατές.

Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε με 25-23 σε 26’  το πρώτο σετ που ήταν πολύ κλειστό αφού η ομάδα του J. Cannestracci προηγήθηκε 24-22.

Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ προηγήθηκε 09-10 στο δεύτερο σετ, αλλά ο Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ εξασφάλισε το σετ με 25-21 σε 27’ για να γράψει το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 13-07 για να επικρατήσει 25-20 σε 27’ και να κερδίσει με 3-0 σετ.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI): Τavares, Προδρόμου, Krikun, Αυγ. Σαββίδης, Mosquera, Dolgopolov – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Σκορδής.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Δ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ): Kαραγιάννης, Antonic, Klochko, Αντωνιάδης, Andreev, Iliev – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαίωάννου – Αλλαγές: Πέτρου, Σιαπάνης.

7. ΑΠΟΕΛ (9 Αγ.) 0-9 06-27 01

Η 11Η αγωνιστική είναι ορισμένη την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2024.

Τελευταία Ενημέρωση: 23 Δεκεμβρίου 2023 - 09:33

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.