Ασταμάτητη η Ολυμπιάδα, έκανε το 10 στα 10

Tη 10η σερί νίκη της πέτυχε η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής – τελευταίας για το 2023 του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η προσφυγική ομάδα επικράτησε στο «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» της ΑΕΚ με 3-1 σετ. Στους άλλους αγώνες που ολοκλήρωσαν την 10η αγωνιστική η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε με 3-0 τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ και η LEMESOS VOLLEYBALL την ΑΝΟΡΘΩΣΗ με 3-1. Άνευ αγώνα πήρε τους τρεις βαθμούς ο ΑΠΟΛΛΩΝ.

Λόγω των εορτών το πρωτάθλημα θα διακοπεί και θα επαναρχίσει την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024 με τους αγώνες της 11ης αγωνιστικής.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» : ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΕΚ 3-1 (25-09, 25-18, 18-25, 25-15)

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ολοκλήρωσε αήττητη στις πρώτες 10 αγωνιστικές και πριν τις γιορτές το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» 2023- 2024 . Για τη 10η αγωνιστική επικράτησε στην προσωρινή της έδρα την Αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» την ΑΕΚ με 3-1 σετ σε 1’41’ παρουσία 80 θεατών. Η ΑΕΚ δέχθηκε την 6η της ήττα και ολοκλήρωσε το 2023 στην 5η θέση.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε πολύ γρήγορα στο πρώτο σετ 18-06 για να επικρατήσει 25-09 σε 19’ και να προηγηθεί 1-0. Στο δεύτερο σετ η προσφυγική ομάδα προηγήθηκε 19-13 με την ΑΕΚ να μειώνει 22-18, αλλά η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ κέρδισε 25-18 σε 26’ και αύξησε σε 2-0 το προβάδισμά της.

Άλλη εικόνα είχε το τρίτο σετ με τις «κιτρινοπράσινες» να κτίζουν διψήφια διαφορά 07-14 και εν τέλει να επικρατούν 18-25 μειώνοντας σε 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ προηγήθηκε 22-14 και επικράτησε με 25-15 «καθαρίζοντας» τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Νοqueras, Hudima, Ριαλά, Mudritskaya, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Νικολάου, Λεωνίδου, Ζεμπύλα,Novakovic, Μανίταρου.

ΑΕΚ (ΕΜΜ. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Βλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Iσιδώρου, Κουκουμά, Τσουτσούκη.

Διαιτητές: K. Στεφανή – Σ. Καρκίδης

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις για το 2023 η Robo Markets ΑΕΛ. Στην παρουσία 55 θεατών κέρδισε για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 3-0 σετ σε 1’21’’. Οι «γαλαζοκίτρινες» με τη νίκη τους σταθεροποιήθηκαν στην 3η θέση. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ δέχθηκε την έκτη ήττα μένοντας στην 6η θέση.

Η Robo Markets ΑΕΛ δημιούργησε διαφορά τεσσάρων πόντων στο πρώτο σετ 23-19 και επικράτησε 25-20 σε 24’ για να διαμορφώσει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του J. Payan προηγήθηκε 18-11 για να κερδίσει 25-19 σε 24’ αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά της.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο τρίτο σετ προσπάθησε να μείνει στο ματς. Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 08-02, αλλά η Βαρωσιώτικη ομάδα μείωσε στο -3 23-20. Τελικά, η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει 25-23 σε 27’ εξασφαλίζοντας το τρίποντο με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (J.PAYAN): Tai, Zvereva, Simonia, Van Sickle, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Dobrasinovic.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Stekovic, Σιαλή, Προκοπίου, Coleman, Κυριάκου, Νapalkova – Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Nικολάου, Χατζηκωνστάντα.

Διαιτητές: Xρ. Μαίφόσιης – Ν. Τζιακούρης

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-1 (25-15, 25-15, 23-25, 25-16)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η LEMESOS VOLLEYBALL απέναντι στην ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Οι «ροζ» επικράτησαν με 3-1 σε 1’36’ στην παρουσία 60 θεατών στο Λύκειο Πολεμιδιών. Με την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων το 2023 η ομάδα του Αντώνη Λιοτατή βρίσκεται στην 4η θέση. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ που αγωνίστηκε χωρίς την Flores δέχθηκε την 6η της ήττα σε 9 αγώνες και παρέμεινε στην 7η θέση και στο -6 από την αντίπαλό της.

Η LEMESOS VOLLEYBALL στο πρώτο σετ προηγήθηκε 20-11 για να πετύχει το 1-0 σετ κερδίζοντας με 25-15 σε 19’. Οι «ροζ» διαμόρφωσαν το 2-0 αφού εξασφάλισαν το δεύτερο σετ με σκορ 25-15 σε 21’

Στο τρίτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κατάφερε να επικρατήσει 23-25 σε 26’ μειώνοντας σε 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ άρχισε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 00-03 και 07-11. Ακολούθως η LEMESOS VOLLEYBALL έφερε το σετ στα μέτρα της και κέρδισε 25-16 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Α. Ιωάννου, Λίμπερο 2: Δ. Καραολή – Αλλαγές: Λάσπου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Αιμ.Δημητρίου, Young, Θεοδότου, Ardila, Χειμωνίδου, Montoya – Λίμπερο 1: Μαραγκού – Αλλαγές: K. Δημητρίου, Λοίζίδη, Θεμιστοκλέους.

Πηγή: ΡΙΚ

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.