Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας, σημαντική νίκη για Ανόρθωση

Οι «γαλάζιες» κέρδισαν την Robo Markets ΑΕΛ με 3-2 - «Φωτιά» στο πρωτάθλημα μετά τις νίκες ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επί ΑΕΚ και LEMESOS VOLLEYBALL επί ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ

Τεράστιο ενδιαφέρον παρουσιάζει πλέον το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» μετά τα αποτελέσματα της Τρίτης 28 Νοεμβρίου 2023 που σηματοδότησαν την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής.

Στο μεγάλο Λεμεσιανό ντέρμπι ο ΑΠΟΛΛΩΝ επικράτησε στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» της Robo Markets ΑΕΛ με 3-2 σετ και ισοβαθμούν στη 2η θέση με 14 βαθμούς. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ πέτυχε στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ και πέρασε στην τετράδα ισόβαθμη με τις Λαρνακείς. Σπουδαία νίκη πέτυχε η LEMESOS VOLLEYBALL που νίκησε τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο Λύκειο Πολεμιδιών με 3-0 και την προσπέρασε.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα με τον ΆΡΗ ΠΟΛΕΜΙΟΥ.

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – Robo Markets ΑΕΛ 3-2 (25-17, 19-25, 16-25, 25-17, 16-14)

«Αφεντικό» στο Λεμεσιανό ντέρμπι της 7Ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» είναι ο ΑΠΟΛΛΩΝ. Οι «γαλάζιες» μετά από αγώνα 2’06’’ και στην παρουσία 260 θεατών, κέρδισε την Robo Markets AΕΛ με 3-2 σετ και ανέβηκαν στη 2η θέση ισόβαθμες με τις «γαλαζοκίτρινες». Η ομάδα της Robo Markets ΑΕΛ πήρε ένα βαθμό στο ντέρμπι. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από ανατροπή στην ανατροπή.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ξέφυγε στο πρώτο σετ 22-14 για να επικρατήσει με 25-17 σε 23’ για να γράψει το 1-0. Η Robo Markets ΑΕΛ ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε 1-2 αφού κέρδισε το δεύτερο και τρίτο σετ με 19-25 και 16-25.Οι παίκτριες του J.Payan προηγήθηκαν 17-22 στο δεύτερο σετ και ισοφάρισαν 1-1 κερδίζοντας 19-25 σε 24’.

Στο τρίτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ «έκτισε» μεγάλες διαφορές 07-15 και 12-18 για να κερδίσει 16-25 σε 24’ και να προηγηθεί. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ «έμεινε ζωντανός» αφού κέρδισε το τέταρτο σετ 25-17 σε 24’ αφού η ομάδα του Γ. Γιαπάνη προηγήθηκε 23-16.

Στο τάί – μπρέικ ο ΑΠΟΛΛΩΝ είχε το προβάδισμα 07-03, η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε 14-14, αλλά στους έξτρα πόντους ο ΑΠΟΛΛΩΝ επικράτησε 16-`14 σε 19’ και πήρε το ντέρμπι.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Chkatarasvili, Milanova, Kyrychenko, Λάμπρου, Da Silva, Ribeiro – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Zακχαίου – Αλλαγές: Κωνσταντοπούλου, Παπαστυλιανού, Ιορδάνους.

Robo Markets ΑΕΛ (J. PAYAN): L.Μoreira, Τai, P. Moreira, Van Sickle, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1:Kοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Dobrasinovic, Θεοφίλου.

Διαιτητές: Δ.Κουκούνης – Ι. Σοφοκλέους

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΕΚ 3-1 (25-22, 22-25, 25-22, 25-20)

Σημαντική νίκη που την φέρνει στον αστερισμό της τετράδας πέτυχε η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» κέρδισε την ΑΕΚ με 3-1 στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ». Τον αγώνα παρακολούθησαν 96 θεατές.

Στο πρώτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε 25-22 σε 26΄και άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ κέρδισε 22-25 σε 27’ και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα κερδίζοντας 25-22 σε 27’ και προηγήθηκε 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» δημιούργησε διαφορά πέντε πόντων 17-12 και επικράτησε 25-20 σε 26’ για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Χειμωνίδου, Flores, Montoya, Young, Στ. Ιωάννου, Ardila – Λίμπερο 1: Δημητρίου – Αλλαγές:

AEK (M. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, Α. Χαραλάμπους, Βλάχου, Castillo –Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Iσιδόρου, Τσουτσούκη.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-09, 25-15, 25-11)

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η LEMESOS VOLLEYBALL που στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» κέρδισε τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 3-0 σε 1’10. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ έχασε και οπισθοχώρησε στη βαθμολογία. Τον αγώνα είδαν 70 θεατές.

Στο πρώτο σετ η LEMESOS VOLLEYBALL προηγήθηκε 16-04 και 23-09 για να κερδίσει 25-09 σε 19’ για να προηγηθεί 1-0.

Οι «ροζ» προηγήθηκαν 20-14 στο δεύτερο σετ και κέρδισαν 25-15 σε 24’ αυξάνοντας το δείκτη του σκορ σε 2-0. Οι παίκτριες του Α. Λιοτατή προηγήθηκαν 12-05 και 19-10 στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισαν 25-11 σε 21’ για να επικρατήσουν 3-0.

LEMESOS VOLLEYBALL ( Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Στυλιανού, Maciagowski, Rodwald, Ferguson, Σιαπάνη – Λίμπερο 1: Kαραολή, Λίμπερο 2: Σιακίδου – Παπακυριακού – Αλλαγές: Παναγιώτου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ):Coleman, Θεοδούλου, Νapalkova, Strekovic, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Xατζηκωνστάντα, Κ. Σιαπάνη, Σιλβέστρου, Σιαλή.

Τελευταία Ενημέρωση: 29 Νοεμβρίου 2023 - 08:49

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.